chłop z kijkiem chłop z kijkiem
1716
BLOG

101 dowód na głupotę

chłop z kijkiem chłop z kijkiem Rozmaitości Obserwuj notkę 49

Gdyby mnie bloger Piko nie zabanował, mogłym odpowiedzieć mu bezpośrednio pod jego notką, czyli tu http://piko.salon24.pl/538579,sto-pierwszy-powod-na-nieistnienie-beczki

Otóż Piko utrzymuje, że Tupolew nie mógł zrobic beczki, bo przed brzozą wznosił sie za wolno. Dowodzi, że przez ponad 3 s przed brzozą Tu wzniósł się zaledwie niecałe 6 m, czyli przy brzozie miał predkość wznoszenia poniżej 2 m/s.

Jak widzę, ciemna masa w osobie MarkaTomasza to pozornie poprawne wyliczenie już kupuje.

Na czym polega błąd, lub manipulacja ?

Na założeniu ruchu prostoliniowego. Czego ma niby dowodzić dywagowanie o mocy silników. Tymczasem tutka na tym odcinku leciała po torze zbiżonym do paraboli. o czym jednoznacznie świadczą zapisy akcelerometru pionowego ( tego samego od dwóch wstrząsów) pokazujące przed brzozą 1,3 g.  Co można łatwo przełozyc na zmianę predkości pionowej Tu na 3 m/s.

Jak więc powinien wyglądać opis lotu w tych trzech sekundach ? Nie chcąc grzebać w dokumentacji, przedstawię to poglądowo. Otóż na poczatku tych trzech sekund Tutka zderza się z cienką brzozą obcinając jej wierzchołek. Zakładamy, że w tym momencie predkość pionowa to -3 m/s, czyli opada 3 m/s. Biorąc jednak pod uwagę to 1,3 g, po sekundzie kończy opadanie. Przez tę sekundę opadnie 1,5 m. W drugiej sekundzie zacznie się wznosić. Ciągle 1,3 g , więc przez drugą sekundę wzniesie się 1,5 m. Będzia miała prędkość wznoszenia  na koniec tej sekundy 3 m/s i będzie na poziomie na jakim była dwie sekundy temu. Następna, trzecia sekunda- prędkość wznoszenia na koniec tej sekundy wyniesie 6 m/s, zaś tutka w ciągu tej sekundy znajdzie się 4, 5 m wyżej. To nasz moment zderzenia z brzozą Bodina, która urwała skrzydło. 

Dla Piko i reszty ciemnej masy będzie to oznaczało, że w ciągu 3 s Tupolew wzniósł się 4,5 m i że prędkość wznoszenia przy brzozie wynosiła 4,5/3 =1,5 m . 

Piko zakłada istnienie jełopów. W zasadzie nie myli się, ma tylko problem z ich umiejscowieniem.

Dla formalności - dolny wierzchołek paraboli nie powinien być umiejscowiony w końcu 1 sekundy,lecz kilka dzisiątych sekundy wcześniej. Ale postawiłem na poglądowośc.

 

 

dojrzały, a nawet gotowy do spadnięcia...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości